Frostbite Series (2015)

Total entries in series: 20
Number raced: 7 out of 9
Number of discards: 2. Discarded points are scored through.

Helmsman Fleet R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Points
1st James Hayden Gold 1st 21 21 3 1st 1st 1st 7.00
2nd Simon Turnbull Gold 2AP 3 2 2 2 4 2 10.00
3rd Maurice Clark Gold 2.40AP 4 1st 1st 21 2 4 12.00
4th Keith Jones Gold 21 21 4 6 4 4.67AP 4.67AP 23.34
5th Hywel Jackson Gold 2 5.25AP 5 7 7 21 21 26.25
6th Lloyd Mammat Silver 6 21 9 8 6 7.25AP 7.25AP 36.25
7th Malcolm Williams Silver 4 5 21 21 21 7 7 44.00
8th Paul Griffiths Gold 21 2 6 5 12.67AP 21 21 46.67
9th Rosie Mammat Silver 5 21 8 9 5 21 21 48.00
10th Ben Roberts Gold 21 1st 21 21 21 3 3 49.00
11th Mick Lightwood Gold 3 21 12.75AP 21 21 6 21 63.75
12th Ann Downing Silver 21 21 21 21 8 8 6 64.00
13th Chris Ebsworth Silver 21 6 7 10 21 21 21 65.00
14th Peter Rawsthorne Gold 21 21 3 4 21 21 21 70.00
15th Aled Gold 21 21 21 21 21 5 5 73.00
16th Steve Hinksman Silver 7 21 14.75AP 21 21 10 21 73.75
17th Harry Hinksman Silver 21 21 14.75AP 21 21 9 8 73.75
18th Mark Jones Silver 21 7 21 21 9 21 21 79.00
19th Bill Silver 21 21 10 12DNF 21 21 21 85.00
20th Jo Musson Gold 21 21 21 21 3 21 21 87.00

Gold Fleet

Helmsman R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Points
1st James Hayden 1 21 21 3 1 1 1 7.00
2nd Simon Turnbull 2AP 3 2 2 2 4 2 10.00
3rd Maurice Clark 2.40AP 4 1 1 21 2 4 12.00
4th Keith Jones 21 21 4 6 4 4.67AP 4.67AP 23.34
5th Hywel Jackson 2 5.25AP 5 7 7 21 21 26.25
6th Paul Griffiths 21 2 6 5 12.67AP 21 21 46.67
7th Ben Roberts 21 1 21 21 21 3 3 49.00
8th Mick Lightwood 3 21 12.75AP 21 21 6 21 63.75
9th Peter Rawsthorne 21 21 3 4 21 21 21 70.00
10th Aled 21 21 21 21 21 5 5 73.00
11th Jo Musson 21 21 21 21 3 21 21 87.00

Silver Fleet

Helmsman R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Points
1st Lloyd Mammat 6 21 9 8 6 7.25AP 7.25AP 36.25
2nd Malcolm Williams 4 5 21 21 21 7 7 44.00
3rd Rosie Mammat 5 21 8 9 5 21 21 48.00
4th Ann Downing 21 21 21 21 8 8 6 64.00
5th Chris Ebsworth 21 6 7 10 21 21 21 65.00
6th Harry Hinksman 21 21 14.75AP 21 21 9 8 73.75
7th Steve Hinksman 7 21 14.75AP 21 21 10 21 73.75
8th Mark Jones 21 7 21 21 9 21 21 79.00
9th Bill 21 21 10 12DNF 21 21 21 85.00

Race 1

- not raced

Race 2

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st James Hayden 1323 1 Phantom 995 1
2nd Hywel Jackson 11985 1 Laser 1091 2
3rd Mick Lightwood 13924 1 Laser 1091 3
4th Malcolm Williams 2966 1 Graduate 1136 4
5th Rosie Mammat 13924 1 Laser Radial 1135 5
6th Lloyd Mammat 12912 1 Laser Radial 1135 6
7th Steve Hinksman 17677 1 0 7
- Simon Turnbull 599 Contender 976 2 AP
- Maurice Clark 683 Contender 976 2.40 AP dis

Race 3

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Ben Roberts 1135 1 Laser Radial 1135 1
2nd Paul Griffiths 1398 Julia Griffiths 1 RS 200 1047 2
3rd Simon Turnbull 599 1 Contender 976 3 dis
4th Maurice Clark 683 1 Contender 976 4
5th Malcolm Williams 2966 1 Graduate 1136 5
6th Chris Ebsworth 1100 Jamie Ebsworth 1 Laser 2000 1100 6
7th Mark Jones 1217 Trish Jones 1 Tasar 1023 7
- Hywel Jackson 11985 Laser 1091 5.25 AP

Race 4

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Maurice Clark 683 1 Contender 976 1
2nd Simon Turnbull 599 1 Contender 976 2
3rd Peter Rawsthorne 597 1 Contender 976 3
4th Keith Jones 77936 1 Laser 1091 4
5th Hywel Jackson 11985 1 Laser 1091 5
6th Paul Griffiths 1398 Julia Griffiths 1 RS 200 1047 6
7th Chris Ebsworth 1100 Jamie Ebsworth 1 Laser 2000 1100 7
8th Rosie Mammat 13924 1 Laser Radial 1135 8
9th Lloyd Mammat 12912 1 Laser Radial 1135 9
10th Bill 1340 1 Topper 1135 10
- Mick Lightwood 13924 Laser 1091 12.75 AP
- Steve Hinksman 17677 0 14.75 AP
- Harry Hinksman 200 Steve Hinksman RS Vision 1134 14.75 AP

Race 5

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Maurice Clark 683 1 Contender 976 1
2nd Simon Turnbull 599 1 Contender 976 2
3rd James Hayden 1323 1 Phantom 995 3
4th Peter Rawsthorne 597 1 Contender 976 4
5th Paul Griffiths 1398 Julia Griffiths 1 RS 200 1047 5
6th Keith Jones 77936 1 Laser 1091 6
7th Hywel Jackson 11985 1 Laser 1091 7
8th Lloyd Mammat 12912 1 Laser Radial 1135 8
9th Rosie Mammat 13924 1 Laser Radial 1135 9
10th Chris Ebsworth 1100 Jamie Ebsworth 1 Laser 2000 1100 10
11th Bill 1340 Topper 1135 12 DNF

Race 6

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st James Hayden 1323 1 Phantom 995 1
2nd Simon Turnbull 599 1 Contender 976 2
3rd Jo Musson John 1 Laser 2000 1100 3
4th Keith Jones 77936 1 Laser 1091 4
5th Rosie Mammat 13924 1 Laser Radial 1135 5
6th Lloyd Mammat 12912 1 Laser Radial 1135 6
7th Hywel Jackson 11985 1 Laser 1091 7
8th Ann Downing 18562 1 Laser Radial 1135 8
9th Mark Jones 1217 Trish Jones 1 Tasar 1023 9
- Paul Griffiths 1398 Julia Griffiths RS 200 1047 12.67 AP

Race 7

- not raced

Race 8

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st James Hayden 1323 1 Phantom 995 1
2nd Maurice Clark 683 1 Contender 976 2
3rd Ben Roberts 1135 1 Laser Radial 1135 3
4th Simon Turnbull 599 1 Contender 976 4 dis
5th Aled 47518 1 Topper 1135 5
6th Mick Lightwood 13924 1 Laser 1091 6
7th Malcolm Williams 2966 1 Graduate 1136 7
8th Ann Downing 18562 1 Laser Radial 1135 8
9th Harry Hinksman 200 Steve Hinksman 1 RS Vision 1134 9
10th Steve Hinksman 17677 1 Laser 1091 10
- Keith Jones 77936 Laser 1091 4.67 AP
- Lloyd Mammat 12912 Laser Radial 1135 7.25 AP dis

Race 9

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st James Hayden 1323 1 Phantom 995 1
2nd Simon Turnbull 599 1 Contender 976 2
3rd Ben Roberts 1135 1 Laser Radial 1135 3
4th Maurice Clark 683 1 Contender 976 4
5th Aled 47518 1 Topper 1135 5
6th Ann Downing 18562 1 Laser Radial 1135 6
7th Malcolm Williams 2966 1 Graduate 1136 7
8th Harry Hinksman 200 Steve Hinksman 1 RS Vision 1134 8
- Keith Jones 77936 Laser 1091 4.67 AP
- Lloyd Mammat 12912 Laser Radial 1135 7.25 AP